DERMAPEN


0,5-2,5 mm arasında değişen uzunluklarda,çok ince ve hassas iğnelerle deri yüzeyine uygulanır.Diğer mikroiğneleme yöntemlerinden farklı olarak,90 derecelik iğnelere sahiptir dolaylısıyla daha az epidermal hasar oluşur. Otomatik ve titreşimi sinirimi sayesinde ağrı oluşumunu azaltır.

Sahip olduğu kılcal yapıda çok ince iğnelerle aşağı ,yukarı ve çapraz hareketlerle 1 cm² lik alanda yaklaşık 1000 mikrodelik Açar. Açılan mikro kanalların derinliği, yapılan bölgeye göre, otomatik olarak ayarlanabilir. Derinin farklı alanlarında farklı derinliklerde çalışmayı mümkün kılar.


Bu uygulamadaki amaç nedir?

Amaç minimum epidermal hasarla ,ciltte kontrollü bir çok ufak yara oluşturarak ,cildin kendi iyileşme mekanizmasını harekete geçirmekdir.

Ayrıca mikroskopik kanallar oluşturmadan hemen öncesinde veya sonrasında uygulanacak Mezoterapi ve PRPnin daha diyecek daha hızlı ve daha derine etki etmesini sağlar.

Uygulama ile oluşturulan mikro kanallar derinin kendi kollajenini aktifleştirir, büyüme faktörleri ortama çeker ,kan dolaşımını arttırır, kollajen artışıyla birlikte deriye hacim ve dolgunluk kazandırır, iyileşme sürecinde deriyi yeniden yapılandırır.

Bu mikrokanallarla deri soyulma sürecine girer.

Tek başına uygulanması yeterli midir?


Tek başına etkili olabildiği gibi; hyaluronik asit ,peeling ajanları,büyüme serumları ,ilaçlarve prp ile kombine de uygulanabilir.

Dermapenin başlıca kullanım alanları nelerdir?

– Cilt yenilenmesi ve gençleşmesi ,

– İnce çizgilenmelerin yok edilmesi , derin kırışıklıkların azaltılması,

– Güneş hasarlı derinin tedavisi,

– Göz çevresi morluk ve torbalanma tedavisi,kazayağı kırışıklıkları,

– Boyun ve dekolte ince kırışıklıkları,

– Sivilce izleri nedir tedavisi,

– Cilt lekeleri tedavisi,

– El cildi gençleştirilmesi,

– Saç dökülmesi tedavisi ve saç güçlendirilmesi,

 

DERMAPEN NASIL UYGULANIR?

Uygulamadan 30-60 dk öncesinden beri lokal anestetik kremlerle uyuşturulur.Birbirine dik ve çapraz olmak üzere dört yönde yapılır. Aynı deriden en az üç pas geçmek gerekir.

İğne derinlikleri nasıl ayarlanır?

İşlem derinliği uygulanacak bölgeye, deri özelliğine, uygulama nedenine göre değişir. Epidermis kalınlığı bölge bölge değişir.örneğineEpidermis kalınlığı göz çevresinde 0,5mm iken,yüzde 0,3-1 mm arasında değişir.iğnelerin uzunluğu üst dermiş katmanına ulaşması için en az 0,5 mm olmalıdır.göz altı ve çevresine0,5 mm uygulanırken ,yüzde2 mm, çatlaklarda 2,5 mm ye uygulama yapılır.


Uygulama öncesi deri hazırlanmalı mıdır?

Uygulamadan2-3 hafta öncesi oral vitamin A ve vitaminC önerilir. Yine 2 hafta önce cilde alfa hidroksiasitli kremler önerilir.


Uygulama öncesi sorgulanması gereken ler nelerdir?

İşlemden bir ay kadar öncesinde Roaccutan; ışık duyarlılığına neden olan ilaçlar ( antidepresanlar,doğum kontrol hapları,bazı antibiyotikler)kesilmelidir.İşlemden 1 hf kadar öncesinde kan sulandırıcıları bırakılmalı,1 hf kadar omega 3 ve yeşil çay alınmamasına dikkat edilmelidir.

İşlem ağrılımıdır?

Uygulama öncesi sürülen lokal anestezik kremlerle , İşlem sırasında ağrı hissi ağrı hissi olmaz.


Uygulama sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Dermapen sonrası deride pembeleşme, ufak kanama alanları ve yanma hissi olacaktır. Bu tamamen doğaldır, beklenen ve istenen bir etkidir. Bu kızarıklık hissi ortalama 6 saat içerisinde azalacak ve 1 -2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Hafif kaşıntı hissi, minik çürümeler olabilir.Uygulamadan hemen sonra cilde rahatlatıcı bir serum uygulanır ve soğuk kompresle yanma hissi bir miktar azaltılabilir.İşlem sonrası yüz yıkanabilir.Sonrasında güneşten korunulmalı,yüksek koruma faktörlü kremlerle deri korunulmaludır.İşlemden 24 saat sonra kapatıcı ,uygulanabilir makyaj yapılabilir.İki hafta kadar epilasyon ve ağda ,Kalıcı makyaj ve dövme yaptırılmamalıdır.İki Gün boyunca aşırı spor, sıcak duş ,sauna, hamam, otobronzlaştırıcı, solaryum uygulamasından kaçınılmalı,havuza girilmemeli.


Uygulama sıklığı nasıldır?

Uygulama amacı ve işlem yapılan bölgeye göre değişmekle beraber 2-8 seans uygulanır.iki işlem arası 1-4 hf kadardır.örneğin antiaging uygulaması için Ayda bir üç seans,iz ve yanıkta 15-20 gün ara ile 10-12 seans ,leke tedavisi için 15 günde bir 6-8 seans,saçta 10 gün ara ile 10 seans PRP ve Mezoterapi ile kombine edilir.


Olumlu belirtileri ne zaman görülür?

Uygulamadan minimum 6 hafta da gözle görülen sonuçlar başlar,3 Ayda maksimum etki elde edilir.Tedavi sonuçları kişiden kişiye ,uygulama bölgesine, cilt yapısına, çevresel faktörlere maruziyete göre değişir.Etkisi kalıcıdır.

 


Hangi deri hastalıklarında Dermapen uygulanmaz?

iltihaplı rosasea

Aktif deri enfeksiyonu ,mantar enfeksiyonu ve Uçuğu olan kişiler

Aktif sivilceli cilt tipi 4-5 olan kişiler

Cilt kanserleri

Siğilleri olanlar

Açık yarası olanlar

Keloide meyilli olanlar.

Solar keratozu olan hastalar.

Hangi hastalıkları olanlara uygulamadan kaçınılmalı?

– HIV hastaları

– Diyabetik hastalar

– Kanseri olan hastalar,kemoterapi alanlar

– Bağışıklık sistemi bozukluğu olan kişiler

– Hemofili hastaları

– Ağır karaciğer yetmezliği olanlar

 

Dermapenle ;cilt sıkılaşır, toparlanır, kendi kendini yeniler, ciltte kollajen lif oluşumu artar, deri olgunlaşır ,ince kırışıklıklar yok olur ,derin kırışıklıklar azalır, açık gözenekler sıkılaşır, cilt tonu dengelenir, aktif madde emilimi artar.

2-6 Dermapen seansı ile İstenen sonuçlar görülür.Altı ayda bir tekrarlanabilir.Etki kalıcıdır.

Oldukça güvenli bir uygulamadır. Yaz aylarında dahi yapılabilir .iyileşme süresi oldukça kısadır .özel bir bakım gerektirmez. kişi günlük yaşamına devam edebilir.